Czym pomalować drewno?

0
Czym pomalować drewno?

Czym pomalować drewno?

Bejca, Impregnat, Lakierobejca, Lazura, Lakier, Olej, Farba akrylowa?

Dla wielu z nas odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta, ponieważ na rynku możemy znaleźć dużo produktów do drewna. Więc który z nich wybrać? Oczywiście klasyczna odpowiedź: „to zależy” - głównie od naszych potrzeb m.in.: jakiego wykończenia oczekujemy, oraz od tego co chcemy pomalować. W artykule postaramy się przybliżyć i porównać 7 produktów do drewna. Dowiemy się:

  1. Do czego służy bejca? Gdzie ją stosować?

  2. Czym jest impregnat? Czy łatwo się nakłada?

  3. Co to lakierobejca? Co jest jej największą zaletą?

  4. Czy lazura jest podobna do impregnatu? Jaką powłokę tworzy?

  5. Jakie są różnice pomiędzy lakierem a lakierobejcą?

  6. Czym olejować drewno? Jak często trzeba powtarzać olejowanie?

  7. Czy farba akrylowa może być uniwersalna? Jaką pełni funkcję?

1. Bejca – nadaje deskom wybrany odcień, podkreślając rysunek słojów i sęków, wnika w strukturę drewna. Nie chroni przed warunkami atmosferycznymi. Jak najbardziej nadaje się do wnętrz. Do zewnątrz również ale należy pamiętać o tym, że wyschnięte powierzchnie pokryte bejcą musimy zabezpieczyć jeszcze innym produktem - lakierem, woskiem lub olejem w celu uzyskania pełnej ochrony. Jest wodnista, należy nakładać poprzez wcieranie np. miękką szmatką. Wstrząsnąć przed użyciem.

BEJCA w naszym sklepie <-- kliknij

2. Impregnat – wnika w strukturę drewna oraz chroni przed warunkami atmosferycznymi. Nie tworzy twardej powłoki ale cienką warstwę ochronną z matowym wykończeniem. Łatwa ponowna aplikacja po latach (nie trzeba szlifować). Nie nadaje się do podłóg czy blatów mebli. Impregnat jest podatny na ścieranie i nie chroni drewna przed przebarwieniami, np. na drewnie mogą pozostać trwałe ślady od kawy. Impregnaty na bazie rozpuszczalników rekomenduje się do stosowania na zewnątrz, ze względu na zapach uwalniany przy schnięciu.

Odświeżenie po 2 latach, ochrona 3-4 lata.

IMPREGNATY w naszym sklepie <-- kliknij

 

3. Lakierobejca – to połączenie lakieru i bejcy. Tworzy powłoki o różnym stopniu połysku, dodatkowo zawiera pigment barwiący. Z uwagi na swoją konsystencję nie wnika w strukturę drewna. Kryje silniej niż bejca - lekko zamazując rysunek drewna. Utrudniona ponowna aplikacja, ponieważ starą powłokę należy zeszlifować. Zaletą lakierobejcy jest większa ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego sprawdzi się na podłogi drewniane, ławki czy blaty. Chroni przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Zastosowanie głównie na zewnątrz. Przy złym przygotowaniu powierzchni może wystąpić efekt "łuszczenia się" (odchodzenia) powłoki - w szczególności w przypadku malowania zbyt mokrego, świeżego drewna oraz w przypadku malowania bardzo gładkich powierzchni (drewno pomalowane wcześniej innymi powłokami bez ich usunięcia, lub wyszlifowane na bardzo gładko i nieodpylone.

Odświeżenie po 4-5 latach, ochrona 5-6 lat.

LAKIEROBEJCE w naszym sklepie <-- kliknij

4. Lazura – łączy cechy impregnatu i lakierobejcy. Tworzy powłokę mniej odporną na uszkodzenia mechaniczne, za to głębiej wnika w strukturę drewna. Nadaje deskom dekoracyjne walory oraz chroni przed warunkami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV. Zachowuje rysunek drewna. Łatwa ponowna aplikacja - nie wymaga szlifowania. Nie jest zalecany do miejsc narażonych na intensywne ścieranie - np. do podłóg. Jest mrozoodporny, dlatego z powodzeniem możesz go stosować do zabezpieczenia elewacji drewnianej budynku, drewnianych belek stropowych czy innych podobnych elementów domu: altany ogrodowej i tym podobnych. 

Według nas lazury to optymalny wybór. Przyjazne w użytkowaniu - nie występuje tu efekt łuszczenia się farby tak jak w przypadku lakierów i lakierobejc. Trudno więc popełnić błąd w przygotowaniu malowanej powierzchni lub podczas ponownego malowania. Jednocześnie zapewnia znacznie lepszą ochronę niż impregnat czy bejca.

Odświeżenie po 3-4 latach, ochrona 5-6 lat.

LAZURA w naszym sklepie <-- kliknij

5. Lakier – tworzy tylko bezbarwną, twardą powłokę. Nie wnika w strukturę drewna. Za zadanie ma zabezpieczyć powierzchnię drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Zachowuje rysunek drewna. Przed pomalowaniem należy powłokę dobrze przygotować. Trudna ponowna aplikacja, ponieważ powłokę należy zeszlifować. Poprawne nałożenie lakieru jest dość czasochłonne. Należy go nadkładać w cienkich warstwach, ponieważ lakier jest gęsty i łatwo o zacieki. Kolejną warstwę można nanosić dopiero po pełnym utwardzeniu, a następnie zmatowieniu poprzedniej. Zaleca się 2-3 warstwy. Zaletą lakieru jest dobra ochrona przez zarysowaniem, dlatego najbardziej sprawdzi się na podłogi drewniane i inne elementy wymagające dużej odporności mechanicznej. Tak jak w przypadku lakierobejcy, przy nieumiejętnym nakładaniu może wystąpić efekt łuszczenia się powłoki. Wykończenie od półmatu do połysku. 

Odświeżenie po 5 latach, ochrona 6 lat.

LAKIER w naszym sklepie <-- kliknij

6. Olej – wnika w strukturę drewna, nie tworzy powłoki. Podkreśla naturalny kolor drewna. Zaletą oleju jest łatwość nakładania na chronioną powierzchnię. Jest wodnista, należy wcierać miękka szmatką. Olejowanie drewna trzeba często powtarzać. (co roku, nawet co pół).

 OLEJ w naszym sklepie <-- kliknij

7. Farba akrylowa - to typ farby do drewna, wykonany na bazie syntetycznej żywicy akrylowej rozcieńczanej wodą. Wyróżnia się delikatnym zapachem i krótkim czasem schnięcia. Farba ma na celu stworzenie powłoki kryjącej, którą można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Stosuje się ją do powierzchni mebli, stolarki budowlanej, desek elewacyjnych, zabawek dla dzieci. Farby nie tylko zabezpieczają drewno przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi, ale również pełnią funkcję dekoracyjną za sprawą szerokiej palety dostępnych kolorów. Zakrywa usłojenie drewna.

Odświeżenie po 2 latach, ochrona 3-4 lata.

FARBA AKRYLOWA w naszym sklepie <-- kliknij

             

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Sklep

607 311 636

Pn - Pt 7:00 - 15:00

Architektura

669 741 236

Pn - Pt 8:00 - 16:00

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl