Jak zaprojektować ogród przed domem - inspiracje i porady

0
Jak zaprojektować ogród przed domem - inspiracje i porady

Posiadanie domu ze sporą działką dookoła tworzy nam wiele możliwości. Jak zaprojektować ogród przed domem, by wykorzystać dostępną w jego okolicy przestrzeń? To naprawdę trudne zadanie, lecz trzymając się pewnych zasad szybko można cieszyć się pięknym i dobrze zaplanowanym ogrodem. 

Jak zaplanować ogród przed domem — samodzielnie, czy wybrać gotowy projekt ogrodu?

Pierwsza decyzja, którą trzeba podjąć to wybranie gotowego projektu lub stworzenie go samodzielnie. Jeśli nie do końca wiesz, jak urządzić ogród przy domu i nie masz z tym zbyt dużego doświadczenia, to zdecydowanie się na samodzielne stworzenie projektu może być naprawdę tragiczne w skutkach. 

Przede wszystkim, by ogród dobrze wyglądał, trzeba znać podstawowe zasady projektowania i aranżacji ogrodu. Do tego nie można zapominać o tym, że potrzebna jest też spora wiedza na temat ogrodnictwa. Dlatego samodzielne projektowanie i planowanie przydomowego ogrodu to coś dla pasjonatów i osób znających się na rzeczy.

Nie trzeba jednak koniecznie wybierać gotowego projektu. Chcąc mieć w niego wkład, można znaleźć osobę, która zna się na aranżacji ogrodu z altaną i wraz z nią stworzyć projekt swojego wymarzonego ogrodu. 

Zasady projektowania ogrodu, które trzeba znać

Jeśli nie wiesz, jak dobrze zaprojektować ogród przed domem, lecz chcesz zrobić to samodzielnie, służymy pomocą! Oto zasady projektowania ogrodu, które warto znać przed rozpoczęciem tworzenia projektu. 

Pierwsza dotyczy odpowiedniego ułożenia roślinności. W dobrych ogrodach układa się ją piętrami. Oznacza to, że im dalej od centrum ogrodu, tym wyższe są rośliny. W ten sposób wszystkie są dobrze widoczne i tworzą spójną całość. 

Druga to unikanie zbyt wielu gatunków. W ten sposób mogą powstać konflikty zarówno wizualne, jak i biologiczne pomiędzy różnymi gatunkami, które nie powinny znajdować się obok siebie. 

Po trzecie lepiej unikać sadzenia roślin w centralnym punkcie ogrodu. Jest to prosty sposób na zamknięcie przestrzeni i jej wizualne pomniejszenie. Wyjątkiem są różne superdrzewa, czyli sporej wielkości drzewa, które jednak znajdują się w centrum ogrodu tylko wtedy, gdy rosły tam od wielu lat. 

Jak samodzielnie zaprojektować ogród przed domem?

Aranżacja ogrodu z altaną to naprawdę trudne wyzwanie. Trzeba jednak od czegoś zacząć. Tworzenie planu ogrodu należy rozpocząć od sprawdzenia jaka naturalna roślinność występuje na jego terenie. Użycie istniejących już drzew to dużo lepsza decyzja od ich wycinania, gdyż na nowe, tak duże trzeba będzie czekać wiele lat. 

Kolejna kwestia, o której warto pamiętać to zaplanowanie ogrodu tak, by można się było po nim wygodnie przemieszczać. Przyda się to nie tylko podczas wypoczynku, ale też w trakcie pielęgnacji ogrodu. 

Na sam koniec warto zadbać o dobre wyposażenie ogrodu. Jest on w końcu tworzony po to, by zapewnić nam dobre miejsce do relaksu. Dlatego świetnym wyborem może być altana drewniana. Stworzy ona miejsce do wypoczynku z rodziną lub przyjaciółmi, gdzie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza i jednocześnie schronić się przed palącym słońcem. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Sklep

607 311 636

Pn - Pt 7:00 - 15:00

Architektura

669 741 236

Pn - Pt 8:00 - 16:00

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl