Czy na wiatę trzeba mieć pozwolenie?

0
Czy na wiatę trzeba mieć pozwolenie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy na wiatę garażową trzeba mieć pozwolenie? Budowa takiego obiektu to bowiem doskonałe rozwiązanie dla osób, posiadających samochód, lecz nie mających możliwości zbudowania tradycyjnego garażu. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż jest uzależniona od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy jej wielkość. Dziś przyjrzymy się bliżej temu tematowi i podpowiemy Ci, czy pozwolenie na wiatę zawsze jest wymagane.

Czy na wiatę garażową trzeba mieć pozwolenie?

Wiata garażowa to konstrukcja, która zazwyczaj wykonana jest z drewna bądź metalu. Służy ona głównie do ochrony samochodów czy innnych pojazdów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad, śnieg czy słońce. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród właścicieli domów, którzy nie posiadają garażu bądź potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania swoich pojazdów. Wiaty garażowe są zwykle budowane w bliskiej odległości od domu bądź garażu, co umożliwia wygodne parkowanie samochodu. Konstrukcje te zazwyczaj mają płaski bądź spadzisty dach, umożliwiający odprowadzenie wody deszczowej i śniegu. Zdarza się, że posiadają one dodatkowo zabudowane ściany, co chroni przed wiatrem i gradobiciem. 

Budowle konstrukcji lekkiej mogą mieć różne rozmiary i kształty, a ich projektowanie zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Wiaty być zbudowane jako wolnostojące konstrukcje lub przytwierdzone do domu czy garażu. 

Pozwolenie na wiatę – kiedy trzeba mieć i kto je wydaje?

Budowa wiaty garażowej to dla wielu właścicieli domów jedno z ważniejszych zadań związanych z utrzymaniem ich pojazdów w dobrym stanie. Przed rozpoczęciem budowy warto jednak sprawdzić, czy na wiatę trzeba mieć pozwolenie. Zgodnie z polskim prawem budowlanym rozróżnić możemy trzy przypadki:

  • niewymagające ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę – żadnych formalności nie wymaga budowa wiaty o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 50 m², pod warunkiem, że będzie ona wybudowana na działce na której znajduje się budynek mieszkalny, lub działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Przy czym ilość takich wiat nie może przekraczać dwóch sztuk na każde 1000 m² powierzchni działki;
  • wymagące jedynie zgłoszenia na budowę – jeżeli chcesz wybudować wiatę na działce nie przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, a jednocześnie nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, należy wybrać wiatę o powierzchni zabudowy nie przekraczającej  35 m², przy czym łączna liczba tych wiat nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki Po dokonaniu zgłoszenia urząd ma 30 dni na poinformowanie o ewentualnych zastrzeżeniach. W przypadku braku kontaktu ze strony urzędu, po 30 dniach takie zgłoszenie traktujemy jako zaakceptowane i możemy przystępować do rozpoczęcia prac budowlanych.
  • wymagające zezwolenia na budowę – pozwolenie na budowę wymagane jest w przypadku chęci budowy obiektu o powierzchni zabudowy powyżej 50 m² na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, lub powyżej 35 m² na działce o innym przeznaczeniu. W celu jego uzyskania należy zwrócić się do odpowiedniego dla miejsca urzędu gminy bądź starostwa powiatowego. Dodatkowo przed rozpoczęciem budowy wiaty garażowej warto także skonsultować się z architektem lub specjalistą ds. budownictwa, którzy pomogą w przygotowaniu projektu oraz uzyskaniu wymaganych dokumentów.

Pamiętaj!
Niezależnie od rodzaju formalności, jakie należy spełnić przed budową wiaty, nie zwalniają one z obowiązku stosowania się do innych ustaw, np. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jeżeli Twoja działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym określono wymagania dotyczące budowy wiat, pamiętaj że konstrukcja musi spełniać te zapisy. 

Odległość od granicy działki.
Wiaty o przeznaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym nie są objęte wymaganiami dotyczącymi odległościami od granic działki czy budynków sąsiednich - możesz więc stawiać je w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że nie oddziaływują one negatywnie na działkę sąsiednią (np. woda opadowa z dachu nie może zalewać działki sąsiada). Natomiast wiaty pełniące funkcję użytkową (wiaty składowe, magazynowe, parkingowe) muszą być usytuowane minimum 3 metry od granicy działki oraz 7 metrów od okien budynku na sąsiedniej działce. Wiaty składowe z materiałami opałowymi (np. na drewno), muszą być usytuowane minimum 4 metry od granicy działki. 

Warto pamiętać, że samowola budowlana, skutkować może wysokimi karami finansowymi oraz koniecznością rozebrania wykonanej konstrukcji. Dlatego przed rozpoczęciem budowy wiaty garażowej warto upewnić się, czy wymagane jest pozwolenie na budowę oraz uzyskać wszelkie wymagane dokumenty.

Chcesz wybudować wiatę w swoim ogrodzie? Szukasz sprawdzonych rozwiązań? Postaw na Ogrodoneo. W naszej ofercie znajdziesz wszystko do ogrodu, zaczynając od elementów dekoracyjnych, kończąc na dedykowanych rozwiązaniach architektury lekkiej, przygotowywanej zgodnie z zamówieniem. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Sklep

607 311 636

Pn - Pt 7:00 - 15:00

Architektura

669 741 236

Pn - Pt 8:00 - 16:00

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl